Click me
Transcript

So how much does our life really cost?

So how much does Hot shower Sandwich with whole wheat bread, cottage cheese and a tomato I Whole wheat bread (pre cut I Họt water boiler per hour 1.09-1.91 NIŞ ÷ 3 = 0.63-0.36 NIS (Average 4.95 NIS) Angel 25 slices) = 7.4 ONIS = 0.30 NIS x 2 = 0.60 NIS per slice our life really cost? I Liquid soap (Supersol 3 units 500 ml 18.99 NIS) + 10 = 1.899 NIS - Tomato 4.99 NIS per kg 1 Tomato 200g = 0.99 NIS I Water per standard shower head that releases Brushing teeth in the morning, having a cup of coffee with a sandwich, raising pets - everything has a price. Here it is... 1 3% Cottage cheese 250g = 5.90 NIS + 10 = 0.59 NIS 6 liters per minute x 15 minutes = 2.112 NIS per m3 : 1000 x 6 x 15 = 0.19 NIS - quarter of an hour = 2.5 NIS 2.18NIS 4.759 NIS Green / vegetable salad How much does it cost a day to raise a cat for 15 years Cup of instant coffee with milk I Tnuva 3% milk 6.22 NIS per liter + 10 ml = 0.062 NIS I Water 30 cc per 0.5 kg for a cat that weighs 6 kg = 360 cc per day = 0.0003 NIS IA tomato about 1 NIS for 1, 1 NIS X 2 = 2 NIS I Cucumber 6.99 NIS per kg: 150g - 1 x 2 = 2 NIS Teaspoon of Elite dry freeze I La Cat food mix 9 kg: 139 NIS at Pet Planet, Daily meal - 186g per day = 2.79 NIS 1 Onion 4.49 NIs per kg: 1 onion 250g = 1.1 NIS instant coffee 32.99 NIS for 200g + I Lemon 4.99 NIs per kg + 5 NIS = 1 NIS - Olive Oil 19.99 NIS per 750g - tablespoon (0.25 ml) = 0.25 NIS = 6.35 NIS 10 per teaspoon = 1.649 NIS I Cup of water 2.112 NIS, (price I Veterinarian 500 NIS annually, 1.37 NIS per m3 for private consumer) a day 1000 x 240 ml = 0.0005 NIs 12.45 NIS 1.7115 NIS 4.16 NIS per day Going to the bathroom Movie for 2 (parents / per couple) Electric appliances I 10 Toilet paper squares (Lily Classic 32 rolls) = 42.99 NIS : 5,120 squares x 10 = 0.84 NIs per wipe I 37 NIS per ticket x 2 = 74 NIS Mini Central air conditioner Hot water boiler per hour Dryer one activation Washing Machine one wash I Babysitter = 30 NIS 19 liter toilet wash tank = 2.112 NIS per m3 ÷ 1000 x 9 = 0.2 NIS per flush I Popcorn + drink (Soda) = 40 NIS I Gas per 15 km distance to movie 0.54-2.83 NIS 1.09-1.91 NIS 1.47-2.01 NIS 0.76-1.63 NIS I Washing hands 4.49 NIS + 400 ml per wash = 0.0008 NIS theatre, x 2 (there and back) = 3 liter gas = 23.70 NIS Heater per hour Electric Radiator per hour Freezer Refrigerator daily daily I Soap 4.49 NIS Liquid soap (Supersol 3 units of 500 ml each 18.99 NIS) + 20 = 0.95 NIS 212.70 NIS - Toothbrush 27.99 NIS for 2 - Toilet bowl freshener 19.99 NIS (Duck Disc Gel) - Brushing teeth Colgate toothbrushes 14 NIS = per 0.29-1.17 NIS 0.10-1.45 NIS 1.09-1.63 NIS 0.27-1.91 NIS brush, : 180 brushes in 3 months 6 discs, 1 per week = 23.9 NIS + 6 = 4 NIS a week = 0.155 NIS + 7 days + 3 times a day = 0.2 NIs per flush 1 Toothpaste 21.99 NIS for 100ml Toaster oven Electric kettle activation Dishwasher one cycle Oven Colgate Stripes toothpaste, 1 ml I Daily newspaper = 5 NIS paste per brush = 0.2199 NIS 7.20 NIS 0.374 NIS 0.07-0.24 NIS 0.05 NIS 0.54-0.76 NIS 0.82-1.20 NIS |--

So how much does our life really cost?

shared by eaylis on Oct 23
2,952 views
4 shares
3 comments
The title of this infographic says it all, Nomi Darom (A journalist for "Markerweek" Israel) decided to research how much does our life really cost. By breaking apart day to day activites: for example...

Publisher

The Marker

Source

Unknown. Add a source

Category

Economy
Did you work on this visual? Claim credit!

Get a Quote

Embed Code

For hosted site:

Click the code to copy

For wordpress.com:

Click the code to copy
Customize size